"Dom Samemu" - kilka praktycznych porad, proste recepty na różne problemy pojawiające się podczas samodzielnej budowy domu.

Jak izolować ściany fundamentu.



Zależnie od projektu, istnieje wiele środków na bazie rozpuszczalników, a także wody, które rozsmarowuje się szczotką smołową po powierzchni betonu. W przypadku stosowania roztworów na bazie rozpuszczalników, należy odczekać kilka dni, aż beton wyschnie – mokry spowoduje odchodzenie masy od betonu.


Należy zwrócić uwagę, aby dokładnie zamazać wszelkie pory w betonie. Jeśli powierzchnia betonu jest zbyt porowata, można poszukać bardzo drobnego pylącego piasku i na jego bazie zrobić zaprawę z cementem, ale najlepiej zastosować klej (do płytek lub do klejenia płyt styropianowych), który nakładamy pacą do gipsu cienką warstwą na powierzchnię betonu i zacieramy delikatnie dużą gąbką, jak do robót glazurniczych.
Po wyschnięciu mamy zasłonięte pory i w miarę gładką powierzchnię przygotowaną pod smarowanie masami bitumicznymi.


Otwory po ściągach można zaczopować zaprawą betonową wymieszaną ze szkłem wodnym.
Szkło wodne to roztwór koloidalny, który przydaje zaprawie wodoszczelność. Tania rzecz dostępna w większości sklepów budowlanych czy chemicznych.
„Szklana woda” przyśpiesza wiązanie betonu, więc stosujemy niewielkie porcje i śpieszymy się z wykonaniem pracy.


Jeżeli stosujemy papę, trzeba pamiętać o wstępnym zagruntowaniu podłoża środkami bitumicznymi. Papę nagrzewamy palnikiem i nadtopioną częścią przyklejamy do ściany, stopniowo rozgrzewając kolejne fragmenty papy. Jest to dość niełatwa praca, łatwo się poparzyć, więc należy stosować rękawice.
Kolejne fragmenty ściany zakrywamy papą stosując zakład 10 cm.
Należy zwrócić uwagę, aby warstwy papy zakładać w kolejności od doły, jak dachówkę na dachu.

W załamaniach 90º dobrze jest zastosować skośnie przyciętą wełnę, tak aby papa nie była zaginana pod ostrym kątem, bo grozi to jej spękaniem.



Brak komentarzy: