"Dom Samemu" - kilka praktycznych porad, proste recepty na różne problemy pojawiające się podczas samodzielnej budowy domu.

Zbrojenie ław fundamentowych.


Jak betonować fundamenty.


Bardzo często zbrojenie ław stanowią cztery pręty główne połączone strzemionami co 15- 40 cm.

W przypadku średnic większych niż fi12 lub przy bardziej skomplikowanych praca niezbędna będzie pomoc fachowca.

Zbrojenie przygotowujemy w postaci odpowiedniej długości beleczek, czyli właśnie zbrojenia głównego, najczęściej 4 pręty fi 12 + strzemiona.
Dla ułatwienia pracy beleczki przygotowujemy na tzw. koziołkach, tj. podpórkach na których opieramy pręty główne. Na pręty główne przewlekamy odpowiednią ilość strzemion i mocujemy je za pomocą drutu wiązałkowego w narożnikach.

Najpierw do szalunku wkładamy siatki dolnego zbrojenia, układamy je na specjalnych podstawkach z plastiku, ewentualnie, na kawałkach połamanych płyt chodnikowych, kostce brukowej.

Otulina betonu w ławach fundamentowych wynosi min. 5 cm.


Gotowe beleczki wkładamy do szalunku zawsze w osi ławy. Pamiętajmy o zakładach na połączeniach beleczek – min. 60 cm, w narożnikach dodatkowo dajemy tzw. fajki, czyli 4 pręty wygięte pod kątem narożnika o długości min. 2x60 cm – tak, aby zbrojenie zachowało ciągłość.

Warto umocować zbrojenie do ścianek szalunku drutem 3 mm, tak aby beton podawany pod ciśnieniem nie przesunął beleczek.

Jeśli w projekcie występują żelbetowe słupy wychodzące z ław, należy w ławach w stosownych miejscach włożyć tzw. startery – pręty wystające ponad ławę min. 60 cm, zagięte na końcach (na 20 cm) umocowanych w ławie.




Na podstawie projektu i szalunku obliczamy potrzebną ilość betonu.

Do wyliczonej sumy dodajemy 0,3 m3 betonu na każdy betonowóz tj. tzw. gruszkę (część betonu tracimy, ponieważ jest ona rozprowadzona na ściankach mieszalnika). Ponadto jeśli betonujemy pompą – trzeba dodać ok. 0,5 m3. Na wszelki wypadek można jeszcze wziąć zapas 0,5 – 1 m3 betonu, jeśli nie jesteśmy pewni obliczeń. Ważne, aby ławy betonować w całości bez przerw technologicznych. W zasadzie są one dopuszczalne, ale lepiej tego nie stosować.

Przed betonowanie warto zwrócić uwagę i w odpowiednich miejscach do prętów zbrojeniowych przyspawać z 1,5m bednarki, którą wyprowadzimy potem do odgromnika.

Beton do ław podajemy warstwami, tak aby nie napełniać fragmentów szalunku w całości, co może nas uratować przed ewentualnym rozsunięciem się płyt szalunkowych, jeśli są mało solidnie skręcone.

Beton powinien być wibrowany.

Przed betonowaniem zawsze należy się upewnić, czy dostarczony beton jest przygotowany zgodnie z zamówieniem, czyli czy jego receptura jest zgodna z projektem.


Zgodność zbrojenia z projektem przed betonowaniem sprawdza Inspektor nadzoru, do Dziennika Budowy wpisuje zgodę na betonowanie.




 Gotowe ławy po rozszalowaniu, pod ławami widać "chudy" beton, w prawym dolnym roku - tzw. profil.

1 komentarz:

hepamos pisze...

Takie blogi są potrzebne, można wiele się dowiedzieć praktycznych rzeczy.