"Dom Samemu" - kilka praktycznych porad, proste recepty na różne problemy pojawiające się podczas samodzielnej budowy domu.

Jak szalować ławy fundamentowe?

Do szalowania ław można zastosować szalunek systemowy, np. Peri czy Ulma, płyty akro – już raczej rzadko spotykane, oraz szalunek z desek tzw. blatów.



Szalunek systemowy.

Szalunek z płyt o konstrukcji metalowej, z powierzchnią ze sklejki, stosowane z reguły do konstrukcji o dużych gabarytach.

Szalunek zamawiamy w specjalistycznej firmie, która na podstawie projektu zaprojektuje nam odpowiednie oszalowanie wraz z akcesoriami, może też na zamówienie dostarczyć go na budowę. Jest to nie tania rzecz, ponadto trzeba uważać na to, że materiał może poginąć – tak ukradziony, jak i zagubiony przez ewentualnego wykonawcę.

Jest jednak bardzo wygodny, pomoże szybko i estetycznie wykonać robotę, szalunek z reguły można rozszalować już na drugi dzień po betonowaniu (zależnie do pogody).

Płyty (sklejkę) przed montażem należy pokryć specjalnym olejem ułatwiającym odciąganie szalunku od betonu. Olej rozprowadzamy szczotką smołową.

Płyty szalunkowe układamy na chudym betonie zgodnie z rysunkiem podanym przez dostawcę. Płyty z reguły mają nie więcej niż 15 cm grubości, dlatego swobodnie zmieszczą się na podkładzie. Po wstępnym ułożeniu płyt i połączeniu ich ze sobą za pomocą specjalnych zamków, przystępujemy do poprawnego ułożenia – od sznura, tak aby leżały w jednej linii - i łączymy ze sobą za pomocą ściągów. Co jakiś czas sprawdzamy, czy szalunek leży w osi ławy i zachowuje odpowiednią szerokość ławy – pomagają nam w tym odpowiednio przycięte deski listwy o długości równiej szerokości ławy zakontrowane pomiędzy płytami szalunku.

Tak ustawiamy szalunek na całości ław.

Aby łatwiej nam było wkładać zbrojenie, powstrzymujemy się przed założeniem kompletu ściągów, wkładamy je tam, gdzie nie będą nam przeszkadzać, a całościowo, po włożeniu zbrojenia.

Szalunek pod wpływem objętości betonu ma tendencję do rozszerzania się, dlatego trzeba pamiętać, aby poprawnie skręcić go ściągami. Za pomocą palików i drutu gr. 3,5 mm zakładamy odciągi – napinamy szalunek – które mają zabezpieczyć nas przed przesunięciem płyt podczas betonowania. Ponadto usztywniony szalunek jest po prostu stabilny, co ułatwia obsługę podczas betonowania.

Ściągi montuje się w ten sposób, że pręty przechodzą przez ławę, a więc będą zalane betonem – aby uniknąć problemów z wyciągnięciem ściągów, stosuje się specjalne rurki z tworzywa sztucznego, o przekroju 2,2 cm. Rurki docina się na wymiar szerokości ław (uwzględniają, że na końce zakłada się specjalne kapturki), wkłada do szalunku i przewleka przez nie ściągi, po betonowaniu rurki pozostają w ławie.



Akro

Akro to taka lżejsza wersja szalunków systemowych, do mniejszych elementów – jak np. ławy. Połączenia płyt wykonuje się za pomocą metalowych klinów, w zasadzie płyty zastępują tradycyjne drewniane blaty, dając w efekcie równą powierzchnię ławy.

Gładka ściana betonu ułatwia izolowanie środkami asfaltowymi, a także pokrywanie papą.




Ważne, aby roboty zanikające odebrał Inspektor nadzoru i dokonał odpowiednich wpisów w Dzienniku Budowy.




Czasami warunki gruntowe pozwalają na wykonanie fundamentów bez oszalowania. 

Wówczas dla ław robimy wykop w gruncie i na bieżąco zalewamy chudym betonem jego dno, żeby zabezpieczyć się przed opadami.
Metoda pozwala zaoszczędzić na szalunku i robociźnie, bo za szalunek robi ziemia, a właściwie glina, bo tylko grunt spoisty wytrzyma dostatecznie długo.
Zużywamy trochę więcej betonu, bo ściany nie są proste, no i projekt musi dopuszczać takie rozwiązanie. Wykop można wyłożyć folią, aby dodatkowo zabezpieczyć ławę przed wodą, ale z reguły zbrojenie taką folię dziurawi...



Brak komentarzy: