"Dom Samemu" - kilka praktycznych porad, proste recepty na różne problemy pojawiające się podczas samodzielnej budowy domu.

Jak wykonać drenaż opaskowy budynku.

IZOLACJA FUNDAMENTU

DRENAŻ

FOLIA KUBEŁKOWA


Wokół fundamentu wykonujemy w gruncie koryto, już ze spadkiem, do studni chłonnej (lub rewizyjnej lub przelewowej). Ewentualne nierówności uzupełniamy pospółką ( frakcja żwirowa i kamienista od 10-50% zawartości ).

Kamień płukany (frakcja 16-32 mm) sypiemy na całej długości, ze spadkiem 0,5%.

Jeśli drenaż układamy z zastosowaniem szalunku (daje to oszczędności na kamieniu), przed ułożeniem rury drenarskiej trzeba maksymalnie podnieść do góry (lub po prostu wyjąć) szalunek, stopniowo obsypując boki drenażu ziemią. Późniejsze usuwanie szalunku może spowodować nieregularne obsuwanie się kamienia i utratę spadków na rurze – zaleganie wody.

Na kamieniach układamy perforowane rury drenarskie – sprawdzamy poziomicą spadki. Połączyć drenaż ze studnią chłonną - za pomocą wiertnicy o średnicy dopasowanej do rury, wywiercić otwór w studni jeśli jest z tworzywa sztucznego, dla studni betonowych otwór trzeba będzie dodatkowo uszczelnić po wprowadzeniu drenażu.

Rury dobrze jest ułożyć w geowłókninie, która zabezpiecza przed ewentualnym zamuleniem przez drobne piaski iły.

Obsypać boki rurki drenarskiej i ponownie sprawdzić spadki, naprawić ewentualne błędy. Zasypać drenaż kamieniem, a następnie pospółką.

Obsypka kamienna wokół rury powinna wynosić ok. 20 cm.

Warstwy ziemi sypane obok drenażu, aby uniknąć późniejszego osiadania, powinno się zagęścić tzw. skoczkiem, zagęszczarką stopową, jednak ostrożnie, aby nie zniszczyć swojej pracy.

W ostateczności - pozostawić bez zagęszczenia, poprawić zagęszczenie po pierwszej zimie.

W czasie prac i po zakończeniu NIE CHODZIĆ PO DRENAŻU! 

Grozi to utratą spadków.






Schemat zasypywania drenażu

Schemat zasypywania drenażu


Schemat zasypywania drenażu


Schemat zasypywania drenażu:
- rura drenarska w otoczeniu kamienia płukanego
- nad rurą - pospółka, piaski przepuszczalne dla wody
- z lewej strony - warstwy ziemi nieprzepuszczalnej

Woda gruntowa podchodzi do wysokości rur drenarskich, którymi jest odprowadzana dalej - wysokość posadowienia rur jest zależna od odległości od studni (nie należy jednak sadowić ich powyżej stopy fundamentu).

Woda deszczowa nie zalega w ziemi przy ścianie, tylko penetruje do poziomu fundamentów i spływa poprzez drenaż do studni. 


Wzdłuż ściany budynku warto ułożyć opaskę z płyt chodnikowych, które odsuną nam wodę deszczową od ścian piwnicy.

Warto zwrócić uwagę na odpowiednie wykonanie izolacji fundamentów, tak aby woda nie zatrzymywała się na stopie fundamentu, tylko spływała z niej do drenażu.






3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawie to zosatło opisane.

Joanna Zadrożna pisze...

Ładnie to wygląda.

Joanna Zadrożna pisze...

Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.